S podporou

  • 80
27. května 2026

TZ: Metropolitní plán je nevyužitá příležitost

Tento čtvrtek budou zastupitelé hlavního města Prahy rozhodovat o Metropolitním plánu. Ačkoliv nelze zpochybňovat potřebu nového územního plánu pro Prahu, není možné akceptovat způsob jeho vzniku, a tedy ani finální podobu. Občané i městské části k plánu podaly stovky připomínek, které z drtivé většiny vůbec nebyly zapracovány.

Připomínky se týkaly například požadavků na snížení podlažnosti nových staveb v místech již dnes husté zástavby, zejména sídlišť. Ač nikdo nezpochybňuje potřebu stavět nové byty, nelze připustit, aby byli noví obyvatelé přiváděni prostřednictvím výškových staveb do dnes již tak nadmíru zahuštěných oblastí. Zvláště za situace, kdy Metropolitní plán nepočítá s výstavbou infrastruktury a občanské vybavenosti nejen pro tyto nové, ale ani stávající obyvatele. Koneckonců právě požadavků na nové školy, školky a další občanskou vybavenost se týkala druhá velká skupina připomínek, které nebyly akceptovány. Stejně dopadly například i požadavky na obchody v přízemních patrech nových obytných budov nebo zachování zeleně.

Metropolitní plán tak přináší vizi Prahy, kde se nové byty stavět budou, ale lidé v nich nebudou mít kam chodit k lékaři, kam dát děti do školek a škol ani kam si vyrazit za odpočinkem a relaxací. Zároveň je třeba dodat, že Metropolitní plán rezignuje na to, aby se v rámci nové výstavby postavilo určité procento dostupného bydlení, jak je tomu zvykem v jiných evropských metropolích.

Zcela mylný je pak argument, že po schválení Metropolitního plánu se požadované změny městských částí vyřeší dodatečně. To je nesmysl, neboť proces takové změny bude trvat léta, a hlavně stavební řízení zahájená v době případného projednávání změn budou dokončena dle stávající podoby Metropolitního plánu, i kdyby náhodou po letech k pozitivní změně došlo. Navíc se lze domnívat, že když nebyla ochota požadované změny zapracovat do plánu jednoduše a efektivně při jeho vzniku, je tvrzení, že se tak stane složitě a náročně po jeho schválení, toliko prázdnou výmluvou.

Jediná rozumná a správná cesta by byla, kdyby se zastupitelé ve čtvrtek rozhodli vrátit plán k dopracování, tedy k vypořádání připomínek. Pokud se tak nestane, nezbude městským částem a občanům než jednotlivé části plánu napadnout příslušnými žalobami a domáhat se jejich prostřednictvím vypořádání svých připomínek. A to je cesta, která přinese spousty nejistoty pro všechny účastníky, včetně developerů.

Kontakt pro média:

Monika Shaw Salajová, místopředsedkyně hnutí SEN 21, tel.: 776 709 157